Felix Baumgartner – Lot z wysokosci 36 tys. metrow

Ponad 5,5 minuty będzie swobodnie spadał z wysokości 36 576 metrów Austriak Felix Baumgartner, który jako pierwszy człowiek w historii zamierza przekroczyć prędkość dźwięku podczas skoku ze spadochronem. Śmiałek wzniesie się dziś w stratosferę w kapsule podczepionej do specjalnie zaprojektowanego balonu.

Pierwotnie zakładano, że Baumgartner skoczy wczoraj, ale plany te pokrzyżowała pogoda. W związku z tym misję przełożono na dziś. Skoczek ma opuścić kapsułę około godziny 14.20. Podczas swobodnego spadania, które ma potrwać ponad 5,5 minuty, Austriak będzie musiał zmierzyć się między innymi z ekstremalnymi różnicami temperatur.

W czasie lotu Baumgartner chce przekroczyć prędkość dźwięku, czego podczas skoku ze spadochronem nie dokonał jeszcze żaden człowiek. Śmiałek otworzy spadochron na wysokości około 1,5 kilometra. Od tego momentu dotarcie na Ziemię zajmie mu jeszcze mniej więcej kwadrans.

Nad powodzeniem misji Austriaka czuwa sztab specjalistów odpowiedzialnych między innymi za przygotowanie niezbędnego sprzętu. Skoczek podczas lotu będzie ubrany w specjalny kombinezon, wykonany z materiału, który jednocześnie izoluje od zimna, ale i chroni przed wysoką temperaturą. Kask z włókna szklanego wyposażono z kolei w słuchawki i mikrofon, by skoczek przez cały czas mógł mieć kontakt z Ziemią. Austriak podczas lotu będzie mógł również uzupełniać płyny, by się nie odwodnić.
Skok Baumgartnera będzie transmitowany na żywo dzięki kilkunastu kamerom umieszczonym na kapsule oraz trzem przekazującym obraz w HD, które znajdują się na kombinezonie skoczka – dwie na udach i jedna na klatce piersiowej.

Live Stream ze skoku znajdziecie pod linkiem:

http://www.redbullstratos.com/live/

źródło: rmf24.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>