Szymon Godziek i “Extension Man” VIDEO !

Szymon Godziek Extension Man_0015_fot. Piotr Staron Red Bull Content Pool

Szymon Godziek, który niecały miesiąc temu wykonał spektakularnego backflipa nad peletonem Tour de Pologne, nie zwalnia tempa i zaskakuje najnowszą filmową produkcją. W klipie „Extension Man” prezentuje swój unikalny styl, wykonując zestaw ekstremalnie „wyciągniętych” w powietrzu sztuczek, a do repertuaru trafia pierwszy na świecie trick „backflip superman one hand seatgrab”. 

Po legendarnym występie na ostatniej edycji Red Bull District Ride w 2014 roku, gdzie jako pierwszy na świecie wykonał backflipa tsunami, Godziek znany jest jako rowerzysta natchniony motocrossowym stylem. Zawody powracają po trzech latach, a Szymon znowu zamierza oszołomić rowerowy świat, wykonując widowiskową ewolucję – backflipa supermana one hand seatgraba, czyli salto do tyłu z przyjęciem pozycji supermana trzymając siodełko tylko jedną ręką. Jego nowy filmowy projekt, który na dwa dni przed Red Bull District Ride pojawił się w sieci, jest dowodem, że tę sztuczkę ma doskonale przećwiczoną!

Szymon Godziek Extension Man_0018_fot. Piotr Staron Red Bull Content Pool

„Nagranie mojego backflipa tsunami z Red Bull District Ride było powtarzane tyle razy, że pomyślałem, że warto to rozwinąć i tak powstał pomysł na projekt. W filmie udało mi się zaliczyć „życiówkę”, czyli wszystkie moje supermany były wyciągnięte najbardziej niż kiedykolwiek. Inspirowałem się jak zwykle freestyle motocrossem, wrzuciłem wszystko na wyższy poziom i mam nadzieję, że ostateczny efekt przypadnie widzom do gustu. To bardzo ważny dla mnie projekt, ponieważ pokazuje cały ostatni wysiłek, który włożyłem w wybudowanie toru oraz mocne treningi.”powiedział Szymon Godziek, najlepszy polski zawodnik freestyle mountain biking.

Szymon Godziek Extension Man_0032a fot. Piotr Staron Red Bull Content Pool

Do treningu tak złożonych tricków potrzebny jest tor z prawdziwego zdarzenia. Przy okazji tworzenia „Extension Man” na podwórku Szymona powstał prawdziwy raj dla entuzjastów podniebnych lotów. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, gdzie przeszkody odpowiadają rozmiarem tym spotykanym na międzynarodowych zawodach.

„Moja ulubiona linia składa się z dropa, ogromnej hopy na wprost, „whale taila”, czyli step upa – step downa umieszczonego na kontenerze i zakończonym ziemnym „quarterem” z drewnianym wybiciem. Pod największe sztuczki przygotowany został super kicker z opcją dziewięciometrowego lotu lub skoczni do gąbek. Chciałem szczególnie podziękować mojej ekipie, z którą postawiliśmy tor!” –opowiada Szymon.

Szymon Godziek Extension Man_0070 fot. Piotr Staron Red Bull Content Pool

Tricki, jakie m.in. znalazły się w najnowszej produkcji:
– Seatgrab – jak sama nazwa wskazuje chodzi o złapanie za siodełko. Zazwyczaj aby nadać spektakularności podczas wykonywania tego ruchu, łączy się go z supermanem.

– Superman double grab – obie ręce wędrują na siodełko i dopiero wtedy zawodnik prostuje się do pozycji supermana.

– Superman seatgrab indian air – w pozycji superman jedna ręka pozostaje na kierownicy, druga trzyma mocno za siodełko, a noga z którą zawodnik jeździ z przodu kopie z całej siły w przeciwny bok.

– Backflip cliffhanger – legendarny FMXowy trick, który Szymon opanował do perfekcji. Podczas backflipa, obie stopy łapią pod kierownicą za czubek ramy, dłonie opuszczają gripy, a ciało eksplozywnie się prostuje, wyrzucając głowę oraz ręce za siebie.

– Backflip superman one hand seatgrab to nowość nie tylko dla Szymona, ale i dla rowerowego świata! W trakcie lotu do góry nogami należy wyjść do pozycji supermana trzymając jedynie jedną ręką za siodełko. Szczególnym wyzwaniem jest utrzymanie trajektorii lotu trzymając rower dosłownie jedną ręką szybując głową w dół. Z tej pozycji trzeba jeszcze wrócić na pedały i go wylądować!

Szymon Godziek Extension Man_WORLD FIRST_0016_fot. Piotr Staron Red Bull Content Pool

Informacja prasowa: Red Bull Polska

Zdjęcia: Piotr Staroń