Piotr “RYBI” Siegien – Legenda POLSKIEJ sceny BMX w specjalnym wywiadzie dla GRAVITY!

nikki: Obok Janusza Pietruczuka, jesteś jednym z najdłużej jeżdżących riderów w Polsce. Opowiedz nam coś o tym, jak zaczęła się Twoja przygoda z rowerem.

rybi: Moją przygodę z rowerem rozpocząłem w 1998 roku, zobaczyłem wtedy jak kolesie w parku robili jakieś sztuczki na flatlandzie i strasznie mi się to spodobało. Mój pierwszy rower jaki kupiłem był firmy Mongoose (straszny sprzęt). Zawsze się w nim wszystko psuło, codziennie musiałem coś w nim dokręcać albo wymieniać. Co do stylu jazdy to zawsze lubiłem skakać z czegoś wysokiego. Chłopaki zawsze mieli ubaw i mówili „O Rybi będzie robił kolejnego naleśnika na flat”.

nikki: Właśnie “RYBI”, Od zawsze mnie intrygowało pochodzenie Twojej ksywki…

rybi: Ksywa “Rybi” wzięła się stąd, że kiedyś powiedziałem do kogoś dla żartu „ty Rybi cycu” w efekcie czego znajomi przybili mi ksywę Rybi.

nikki: Hm…Ciekawa geneza, ale wracając do roweru, sporo czasu upłynęło odkąd zacząłeś jeździć, opowiedz nam coś o tym jak wyglądała kiedyś scena BMX w Polsce

rybi: W latach 1998-2000 nie było prawie w ogóle skate parków w Polsce, wszyscy jeździli na ulicy albo budowali hopki, z tego co pamiętam było tylko kilku riderów, którzy jeździli.

nikki: Wspominałeś, że Twoim pierwszym rowerem był rower firmy Mongoose, w którym wszystko się psuło. Dzisiaj mamy sporo ogólnodostępnego stuffy na polskim rynku rowerowym, tak naprawdę jeżeli coś nam się zepsuje, wystarczy, że zamówimy interesującą nas część ze sklepu internetowego i w niewielkim odstępie czasu dostajemy przesyłkę. A jak było te kilkanaście lat temu, gdy coś się popsuło, gdzie zaopatrywałeś się w części?

rybi: W tamtych czasach rynek był bardzo ciężki jeżeli chodzi o części rowerowe. Jak się coś popsuło to musieliśmy to sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych albo radzić sobie sami drogą młotek-spawarka.

nikki: Ale dla chcącego nic trudnego, widać że dawałeś sobie z tym wszystkim świetnie radę, świadczą o tym liczni sponsorzy z którymi nawiązałeś współpracę, między innymi: Eastpak, Cropp Town czy KRK protection. Powiedz nam coś o tym jak udało Ci się ich pozyskać?

rybi: Kariera ze sponsoringiem zaczęła się wtedy jak nagrałem swoje demo rowerowe, firmy zaczęły się interesować moją osobą. Moją karierę rozwijałem ze współpracą z takimi firmami jak: Eastpak, Cropp Town, Dragonfly, KRK protection, Duncon, Joy Ride, Troyan, RMF Maxxx.

nikki: Wiadomo że sponsoring idzie przeważnie w parze z osiągnięciami, jakie były Twoje największe osiągnięcia?

rybi: Jeżeli chodzi o moje osiągnięcia to było ich trochę:

Zawody Red BULL Busters – Warszawa 13-14.11.2004 1 miejsce
Mistrzostwa Polski dirt jump – Milanówek 04.09.2004 2 miejsce
Mistrzostwa Polski Rytm skate park – Białystok 2005 1 miejsce
Pucharu Polski Lion freestyle BMX & MTB – Białystok 13-14.09.2008 2 miejsce
Pucharu Polski Lion freestyle BMX & MTB – Łódź 13-14.09.2008 1 miejsce
Xtream G-SHOCK BMX & MTB – Warszawa 23-24.05.2009 3 miejsce

nikki: W zawodach z serii Pucharu Polski Lion Freestyle BMX&MTB startowałeś na MTB, skąd pomysł zamiany 20 cali na większe koła?

rybi: Chciałem spróbować czegoś innego, po 10 latach jazdy na BMXie, stwierdziłem że spróbuje swoich sił na MTB ale okazało się to bardzo kosztowne. Po dwóch latach jeżdżenia na MTB przesiadłem się ponownie na BMXa.

nikki: I tak oto po dzień dzisiejszy kleisz triczki na BMXie, w takim razie opowiedz nam coś o swoim obecnym secie

rybi: W chwili obecnej na rok 2012 mój rower wygląda tak:
Rama: Fit Chase Hawk pro model
Widelec: WeThePeople Scorpio Forks (2010)
Kierownica: Pantera (Sergio Layos)
Wspornik: Kink
Koło przód: Proper Microlite 36H
Koło tył: Primo Balance Remix Cassette RHD Rear Wheel 36H
Opona przód: Tioga Power Block 20×1.95
Opona tył: Primo The Wall 20×1.85
Korba: Fly Bike 3pc
Zębatka: Proper Magnalite Team Sprocket 25 T
Łańcuch: Shadow Interlock V2 Chain
Pedały: Odyssey Jim Cielencki Trail Mix Aluminium Unsealed
Hamulec: Fly Brake (2009)
Linka: Odyssey Linear SLS Slic Kable

nikki: Pomijając na chwilkę temat rowerów, jakiś czas temu zauważyłam że zacząłeś się interesować modelingiem i fotografią. Skąd zajawka na takie hobby?

rybi: Zajawkę na robienie sesji zdjęciowych miałem od zawsze, tylko nie było to możliwe z powodu braku finansów. Teraz spełniłem swoje marzenia i moje prace można zobaczyć na stronie http://openhouse.iportfolio.pl/

nikki: Muszę przyznać,że Twoje prace charakteryzują się wyjątkowym klimatem oraz profesjonalnym wykonaniem z artystycznym zacięciem. Gratuluje! W wolnej chwili wbijam na sesje! Ale wracając do rowerów, wspominałeś, że od zawsze lubiłeś skakać z czegoś wysokiego, więc zapewne masz jakiś swój ulubiony trik?

rybi: Superman Tailwhip, ale chciałbym zobaczyć jak ktoś zrobi frontflip’a decade.

nikki: Przy takim froncie można się pewnie niezłej kontuzji nabawić, skoro już jesteśmy przy kontuzjach, jakie były Twoje najpoważniejsze kontuzje?

rybi: Trzykrotne złamanie lewego obojczyka, otwarte złamanie lewego przedramienia – skończyło się one operacją, w której na skutek dostałem dwie blachy i jedenaście śrub, przebita dolna tętnica udowa – utrata 2.5 l krwi, dwie poważne operacje, wybite przednie zęby,trzykrotna utrata przytomności,połamane palce wskazujące, wykręcone kostki.

nikki: Auaaa, widzę, że sporo tego było, ale pomijając ten “bolesny” temat, powiedz nam jak był najlepszy edit/film BMX-owy wszech czasów, który kiedykolwiek widziałeś?

rybi: Było ich tak dużo, że już nawet nie pamiętam tytułów ale najbardziej mi utkwił w głowie film z lat 90 Schwinn American oglądałem go chyba ze 100 razy.

nikki: I z pewnością miałeś też jakiegoś idola, która Cię motywował?

rybi: Moim idolem w czasach kiedy jeździłem codziennie i trenowałem był amerykański rider Van Homan robił on niesamowite poręcze oraz gepy. W chwili obecnej lubię oglądać w akcji Drewa Bezansona.

nikki: Bezanson rzeczywiście rozkłada konkurencję na łopatki,świadczy o tym trzecia z rzędu wygrana na tegorocznym Simple Session. Natomiast jeżeli chodzi o polskich riderów, kto według Ciebie jest najbardziej obiecującym zawodnikiem sceny BMX/MTB w naszym kraju?

rybi: W chwili obecnej to nie mam pojęcia co się dzieje na polskiej scenie rowerowej bo od 3 lat mieszkam w Wielkiej Brytanii ale z filmików co od czasu do czasu oglądam to Dawid Godziek dają dobrze do pieca.

nikki: Tak jak wspominałeś przed chwilą, od 3 lat mieszkasz w Wielkiej Brytanii, jakbyś opisał tamtejszą scenę BMX?

rybi: Scena BMX-owa w Wielkiej Brytanii jest bardzo rozwinięta dorównuje ona Stanom Zjednoczonym jest tutaj mnóstwo wspaniałych riderów. Skateparki są w każdym mieście a budowa ich jest naprawdę niesamowita.

nikki: Masz ogromne doświadczenie w branży BMXowej, powiedz nam w takim razie czym się kierować przy wyborze i zakupie pierwszego BMXa?

rybi: Ja bym zwracał szczególną uwagę na koła i wagę roweru.

nikki: A jakich innych cennych wskazówek udzieliłbyś początkującym riderom?

rybi: Przed każdym pójściem na rower zakładajcie ochraniacze i kask, mi to uratowało kilka razy życie. Nigdy się nie poddawajcie jak wam coś nie wychodzi. Jest takie stare powiedzenie „TRENING CZYNI MISTRZA”.

nikki: Również, jestem tego samego zdania, iż “Trening czyni mistrza” i że nie należy się poddawać! Na swoim koncie masz sporo zawodów, które często idą w parze z tripami. Planujesz wystartować jeszcze kiedyś w jakimś contescie ?

rybi: Bardzo chciałbym wystartować jeszcze w jakiś zawodach, ale chyba bał bym się trochę o swoje zdrowie w końcu nie mam już 20 lat.

nikki: Skoro już jesteśmy przy tematyce zawodów, jak byś ocenił organizację polskich zawodów BMX?

rybi: Poziom polskich zawodów z roku na rok jest coraz lepszy. Moimi ulubionymi zawodami są: Mistrzostwa Polski w Białymstoku, Mistrzostwa w Milanówku oraz Baltic Games. Organizacja tych zawodów jest naprawdę na wysokim poziomie.

nikki: A Jak myślisz dzięki jakim dokonaniom jesteś najbardziej rozpoznawalny w polskiej scenie rowerowej?

rybi: To jest dobre pytanie na które sam sobie czasem nie mogę odpowiedzieć. Myślę, że ludzie mnie rozpoznają dla tego, że jako pierwszy w Polsce zrobiłem Tailwhip na BMX i MTB oraz przyczyniłem się do wydania pierwszego filmu bmx-owego SPUD. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie.

nikki: Dzięki wielkie za wywiad!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>